Modne swetry męskie we wzór norweski

W okresie jesienno-zimowym chętnie sięgamy po swetry, które oprócz walorów stylistycznych dają nam także poczucie ciepła. Do tej kategorii zaliczyć możemy swetry męskie we wzorach norweskich. To cała paleta różnorodnych wełnianych elementów ubioru, która pozwala ci na absolutne szaleństwo pod względem kolorystyki i wzorów swetra. W kolekcji Lanieri Fashion znajdziesz nie jedną inspirację w zakresie męskich swetrów w norweskim - czy też szerzej – skandynawskim stylu.

Skąd się wzięła moda na swetry norweskie?

Historia wzoru norweskiego sięga co najmniej początków XIX wieku. Jednak dopiero pod jego koniec Norwegowie zaczęli się masowo pasjonować swoim folklorem. Był to czas rozkwitu romantyzmu narodowego, który w Norwegii przybrał kształt kultywowania tradycyjnych norweskich ubrań i spowodował powstanie ruchu bunad. Męskie bluzy i swetry z wełnianej dzianiny wywodzące się z bunad są ozdobione wzorami tylko w swojej górnej części, ponieważ dolna część wplatana była w spodnie i nie było jej widać. Bunad jest w pewnym sensie przodkiem współczesnego swetra norweskiego.

 

https://lanieri.pl/pl/p/Sweter-meski-wzor-norweski-zapinany-na-dlugi-zamek-granatowy/433 

Swetry norweskie zostały spopularyzowane w Norwegii, ale też w Europie i na całym świecie, dzięki Annichen Sibbern Bøhn. Była to norweska projektantka i pisarka, która w 1929 roku wydała książkę „Norweskie wzory dziewiarskie oparte na zbiorze wzorów”. Była też pierwszą, która te wzory nazwała norweskimi. Typowy sweter norweski posiada geometryczny powtarzający się wzór.  Jest to przeważnie poziomy  wzór żakardowy. Zakrywa górną część tułowia wraz z ramionami. Jest przeważnie dwukolorowy i zazwyczaj składa się z dużego ozdobnego fryzu z dużymi wzorami otoczonymi serią znacznie węższych dekoracyjnych fryzów. Na wysokości klatki piersiowej znajduje się duży fryz ozdobny, składający się z największej liczby rzędów.

Marius Erkisen czyli sweter Mariusa

Najbardziej znanym wzorem norweskim jest sweter Marius rozpromowany przez kino i alpinistę oraz lotnika Mariusa Eriksena. W 1953 roku wzór ten został zaprezentowany przez Sandnes Uldvarefabrikk (dziś Sandnes Garn). Jego autorką była Unn Søiland Dale, znana projektantka dziewiarska. Swoje dzieło stworzyła na potrzeby filmu „Troll i ord” z 1954 roku. Wśród aktorów znalazł się między innymi Marius Eriksen, który był także modelem w czasie sesji fotograficznej, promującej ten wzór. Szybko zatem jego imię powiązano z tym wzorem. W całej tej historii pojawia się jeszcze jedna kobieta, Bitten Eriksen, również projektantka wzorów dziewiarskich, a w dodatku matka Mariusa Eriksena. Jeszcze pod koniec lat dwudziestych XX wieku wykonywała ona swetry inspirowane na wzorze Setesdal. Co więcej, Unn Søiland Dale i Bitten Eriksen to były koleżanki. Być może wzajemnie się inspirowały. Oficjalnie jednak pierwsza z nich uznawana jest za autorkę wzoru „Marius”, a druga weszła do historii dziewiarstwa jako twórczyni innego norweskiego wzoru „Cortina”. Swetry oparte na klasycznym wzorze „Marcus” „Marius” znajdziesz w kolekcji Lanieri Fashion. Są one wykonane między innymi z wysokiej jakości wełny jagnięcej z lekką domieszką akrylu.

https://lanieri.pl/pl/p/Sweter-meski-wzor-norweski-zapinany-na-dlugi-zamek-grafitowy/376

Można powiedzieć, że sweter norweski „Marius” to taki must have, który powinien się znaleźć w szafie każdego mężczyzny. Jest najbardziej popularnym wzorem wykonywanym w różnych zestawach kolorystycznych, ale najbardziej popularny to niebieski-biały-czerwony.

Nie tylko na narty i w góry

Wbrew pozorom sweter ze wzorem norweskim może być wykorzystywany nie tylko podczas jesienno-zimowych wycieczek lub jako rozgrzewająca część garderoby, którą założysz w schronisku po całodniowym białym szaleństwie. W odpowiedniej stylizacji może on również wzbogacić twoje stylizacje na co dzień.

https://lanieri.pl/pl/p/Sweter-meski-wzor-norweski-zapinany-na-krotki-zamek-popielaty/452 

Modele w jasnym kolorze z wyraźnym wzorem w górnej części możesz nosić wraz z szarym bezrękawnikiem. Przytłumi on w pewnym sensie jasną część swetra. Zakładając do tego na przykład oliwkowe spodnie i zamszowe buty w stylu desert, stworzysz kompozycję, w której spokojnie możesz wystąpić podczas mniej formalnych spotkań z przyjaciółmi lub wybrać się z dziewczyną na randkę do kina.

Być może zaskoczy cię to, ale sweter ze wzorem norweskim możesz także założyć pod marynarkę. Jedyny warunek jest taki, że musi ona być w jednolitym, stonowanym kolorze. Uzupełnieniem będą dla takiej kompozycji jasne jeansy oraz buty typu chelsea. Oczywiście i ten look stosuj, wybierając się na mniej oficjalne wydarzenia. Swetry ze wzorem norweskim są bardzo fajne, jednak nie pasują do prestiżowych wydarzeń. Może właśnie dlatego, że kojarzą się ze swobodą i luzem?    

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium