Jak dbać o męski sweter?

Lepsza jakość – mniej kłopotów

To oczywiste, że jeśli za coś płacimy więcej, otrzymujemy lepszy jakościowo produkt. Nie inaczej jest ze swetrami. Warto wydać parę złotych więcej, żeby wejść w posiadanie swetra wykonanego z dobrego materiału i takiego, którego żywotność będzie o wiele dłuższa. W żadnym wypadku nie polecamy swetrów wykonanych jedynie ze sztucznych włókien. Mogą one mieć fajny krój i być w poszukiwanych przez ciebie kolorach, odpowiednich dla twojej stylizacji ,ale … . No właśnie jest sporo „ale”. Taki materiał łatwo ulega odkształceniu, zmechaceniu, kolory płowieją, mimo że stosujesz wszystkie zasady odświeżania i przechowywania swetra. Zupełnie inaczej zachowują się materiały wykonane z naturalnych włókien lub z domieszką włókien syntetycznych. Z pełnym przekonaniem możemy ci polecić swetry, których materiał opiera się na wełnie z kaszmiru, merynosów. Są one cieplejsze i zdrowsze dla skóry, a jednocześnie łatwiej poddają się zabiegom pielęgnacyjnym. 

Rzadko ale delikatnie

Swetry z naturalnej wełny możesz prać rzadko. Pamiętaj, że raczej nie zakładasz ich bezpośrednio na ciało, dzięki czemu nie wymagają one takiej pielęgnacji, jak T-shirty czy koszule. Najlepiej prać je ręcznie przy zastosowaniu delikatnych detergentów. Dużo przy tym zależy od grubości swetra. Grube kardigany czy bardzo ciepłe swetry ze wzorem norweskim będą wymagały dłuższej kąpieli w letniej wodzie i przy użyciu środków zmiękczających. Niektórzy stosują w tym wypadku nawet nawilżającą odżywkę do włosów, jeśli chcą osiągnąć wysoki stopień miękkości swetra. 

Jak suszyć i przechowywać swetry?

W starym dowcipie baca pierze kota. Turysta mówi mu, że tak się nie robi, ale baca wie swoje. Później okazało się, że kot zdechł. Turysta komentuje to: „Mówiłem baco, że kota się nie pierze!”, na co baca odpowiada: „pierze się, pierze. Ino nie wyżyma!!!”. Dokładnie taka sama sytuacja jest ze swetrami. W żadnym wypadku swojego swetra nie wyżymaj. Wyprany połóż na ręczniku i przykryj go drugim, po czym dokładnie odciśnij. Później zostaw sweter na płasko na ręczniku, aż całkowicie wyschnie. W pralce możesz prać swetry i inne materiały wykonane z poliestru, bawełny czy akrylu, ale ustaw niską temperaturę. W przeciwnym wypadku sweter straci swoje właściwości kolorystyczne. Na wszelki wypadek przełóż też ubranie na drugą stronę. Ogranicz lub wcale nie stosuj suszenia swetrów na tradycyjnej suszarce czy sznurku. Sploty swetra mogą się wtedy nienaturalnie rozciągnąć i w ekstremalnych warunkach z dopasowanego elegancko swetra zrobi ci się pokutny worek.

Kiedy już twój sweter wyschnie w żadnym wypadku nie wieszaj go na wieszaku. Znajdź w szafie odpowiednie miejsce, w którym będziesz przechowywał ten element garderoby poskładany lub zwinięty w rulon. Dlaczego? Ponieważ wiszący na wieszaku sweter może się rozciągnąć i nabrać niepotrzebnych wypukłości.

Jak pozbyć się drobnych usterek?

Bardzo często zdarza się, że na swetrze pojawiają się drobne kłaczki. To normalne. Tego typu ubrania wykonane są z wełny. Możesz się ich pozbyć używając specjalnej golarki  i możesz to robić systematycznie, jeśli uznasz, że drobne zmechacenia przeszkadzają w użytkowaniu twojego ulubionego swetra. Takie drobne swetrowe awarie najczęściej pojawiają się w okolicach pach, łokci i przy rękawach. Również sweter z małą dziurką lub wyciągniętą nitką możesz uratować, jeśli natychmiast zareagujesz na taką usterkę. Możesz ją podszyć od spodu w sposób niewidoczny na zewnątrz. Jeśli się obawiasz swoich umiejętności krawieckich, za drobną kwotę zrobi to każda krawcowa. 

Kilka porad od babci

Nasze babcie miały wypracowane metody dbania o swetry, które sprawdzały się kilkadziesiąt lat temu, więc i dziś mogą być skuteczne. Na przykład piorąc sweter w pralce (oczywiście w niskiej temperaturze) zwijały go bardzo dokładnie i umieszczały w specjalnym worku, który zawiązywały. Ubrania z bardzo delikatnej wełny (kaszmir, merynos) prały w wywarze z mydlnicy lekarskiej. Kupisz ją za kilkanaście złotych. Około 150g mydlnicy wsypujesz do 4 litrów wody i gotujesz. Uzyskujesz w ten sposób napar, w którym możesz ręcznie (w letnim już naparze) wyprać lub wymoczyć swój sweter. Niektóre gospodynie domowe używały lub nadal używają do prania swetrów sok z surowych ziemniaków. Wystarczy kilogram startych na drobnej tarce kartofli i 1 litr ciepłej wody, by sweter wyprać. Trzeba go jednak dobrze wypłukać.

Babcie miały też swoje sposoby na pozbycie się odkształceń swetra. Służyła im do tego biała fasola. Jedne jej kilogram trzeba zalać 3 litrami wody i ugotować. Samą fasolę możesz wykorzystać na obiad, a do wywaru, gdy wystygnie, wkładasz sfilcowany sweter i zostawiasz go tak na kilka godzin. Co jakiś czas wygniataj go a później kilka razy wypłucz w zimnej wodzie. Płucząc sweter ostatni raz dodaj do wody 2 łyżki gliceryny na litr wody. Delikatnie go odciskaj, a następnie rozciągnij, energicznie strzep i ułóż na ręczniku. Po takim zabiegu sweter na pewno wróci do swoich pierwotnych kształtów. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium