Merynos – australijska wełna z Nowej Zelandii

Moher, kaszmir, angora, akryl to tylko niektóre rodzaje wełny stosowanej do produkcji ubrań. Mowa o wełnie owczej. Te inne zawsze są dookreślone, jako wełna wielbłądzia czy kozia. Jednak najczęściej w naszych marynarkach, swetrach i innych dzianinach spotkać możemy wełny pochodzące ze strzyżenia owiec. Wśród nich niekwestionowaną królową jest wełna z merynosów. Ten surowiec stosowany do produkcji szlachetnych tkanin oraz dzianin nazywany jest wełną australijską, choć tak naprawdę owce hodowane są przede wszystkim w Nowej Zelandii. 

Grzeje i chłodzi

Wełna z merynosów ceniona jest za swoje wyjątkowe właściwości. To efekt dostosowania się do specyficznych warunków, panujących w górzystych, nowozelandzkich rejonach, gdzie te owce są hodowane. Latem temperatura dochodzi tam do ponad 40°C. Z kolei zimą nie są wyjątkowe dni, kiedy na termometrze pojawia się -20°C. W drodze ewolucji merynosy dostosowały się do specyfiki otoczenia, w którym przyszło im żyć. A trzeba dodać, że jest to jeden z najstarszych gatunków owiec na świecie. Ochroną przed zmiennymi, wręcz ekstremalnymi warunkami pogodowymi jest ich runo. Posiada ono wiele zadziwiających właściwości. Niektórzy wełnę merynosów nazywają merino. Jest ona gęsta, choć same włókna są cienkie i bardzo delikatne. Pozwala owcom bez problemu przetrwać zimowe mrozy. Jednocześnie jest przygotowana na letnie upały. Merino oddycha. Nie pozwala na przegrzanie się organizmów zwierząt.

Zalet ciąg dalszy

Wełna merynosów może zadziwiać na każdym kroku. Na plus wypada w niej stosunek ciepła do wagi. Ponieważ jej włókna charakteryzują się szczególnymi właściwościami, pozwalają na utrzymanie ciepła niezależnie od grubości swetra. Nawet najlżejszy sweter z wełny merino maksymalnie zachowuje ciepło. Kolejną zaletą, istotną zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, jest fakt, że wełna pochłania 35% wilgoci w stosunku do jej masy. Dodatkowo wilgoć jest wyciągana na zewnątrz, a właściciel odzieży wykonanej z tej wełny ma poczucie suchości skóry. Jest to powiązane w pewnym sensie z termoregulacyjnością wełny, która w minimalnym stopniu przewodzi ciepło. W sposób naturalny włókna merino odporne są także na zapachy otoczenia, a jednocześnie posiadają sporą odporność na siły elektrostatyczne. Wełna nie elektryzuje się i nie przyczepia do innych materiałów.

Przewaga merino nad choćby bawełną to także znakomita elastyczność. Odzież wykonana z tego materiału w zasadzie się nie gniecie. Co więcej, ubrania przez lata zachowują swój kształt. A kiedy z jakichś powodów rozciągną się, potrafią wrócić do swojej pierwotnej postaci. Włókna wełny merino posiadają specjalne łuski, dzięki którym tworzą pory. W nich następuje wymiana powietrza a  przewiewność to kolejny atut tego materiału. 

Merino posiada zdolność do samooczyszczania się. Regeneruje się pod wpływem tlenu, dlatego nie wymaga zbyt częstego czyszczenia. A ponieważ zawiera duże ilości naturalnego tłuszczu, generalnie trudniej się brudzi.

Merino nie gryzie

Nie chodzi o to, że same owce są potulne jak … baranki. Rzecz w tym, że w odróżnieniu od innych swetrów, zwłaszcza tych polskich, kupowanych na Podhalu, swetry z wełny merynosów są delikatne i bardzo miękkie. Stosuje się ją często nawet do produkcji ubranek dla noworodków. Zresztą w ogóle jest to bezpieczna tkanina. Wełna merynosów nie pali się, nie topi pod wpływem wysokiej temperatury. Posiada zdolność samogaszenia, dzięki czemu nie przyklei się do skóry. A jeśli tego mało, to można dodać, że wełna merino posiada filtr UPF o najniższej wartości 50 i doskonale zabezpiecza ciało przed promieniami słonecznymi. 

Skoro zalety to i wady

W zasadzie wady niektórzy mogą uznać nawet za zalety. Po całym dniu używania ubrań z wełny merino, można ją jedynie wywietrzyć i korzystać z nich ponownie. A jeśli prać to najlepiej ręcznie i w temperaturze do 30 stopni. Chyba najpoważniejszą wadą jest cena tego materiału, który z pewnością przewyższa wartość ubrań wykonanych z bawełny czy też wełny owczej, ale nie z merynosów. 

Śmiało można powiedzieć, że merino to materiał do niezwykle wszechstronnego zastosowania. Z tej tkaniny (dzianiny) produkuje się zarówno eleganckie garnitury, jak i bieliznę, zwłaszcza sportową. Doskonale sprawdza się w formie casualowgo swetra latem i zimą, jak również jako sportowa koszulka. W przypadku tej australijskiej wełny pochodzącej z Nowej Zelandii cena – choć wysoka – jest adekwatna do jakości i wartości, którymi merino się charakteryzuje. Dlatego można ją spotkać w odzieży najlepszych i najbardziej znanych producentów ubrań na świecie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium