Śpiewają Brathanki w jednym ze swoich przebojów o miłości. Raczej o miłość ani o metro nam nie chodzi. Ale o swetry jak najbardziej. To w dzisiejszych czasach równoprawny element garderoby, jak marynarka, a nawet w niektórych wypadkach garnitur. O ile na początku lat dwudziestych sweter był częścią odzieży jedynie sportowej, o tyle dziś uważany jest za elegancką, a przy tym casualową część garderoby.
Z kutra na salony
Mało kto wie, że swetry na szerszą skalę upowszechnili gaeliccy rybacy z wysp Aran z zachodniej Irlandii. Zwały się one gansey i szybko stały się bardzo popularne wśród poławiaczy ryb na Wyspach Brytyjskich i w Skandynawii. W XIX wielu swetry zostały „powołane” do brytyjskiego wojska i spełniły ważne zadanie podczas wojny krymskiej. Były to swetry rozpinane, które przybrały nazwę kardigany od siódmego księcia Cardigan, generała Jamesa Thomasa Brudenell’a. Dzianiną z włóczki, ze względu na wygodę podczas poruszania się, zainteresowali się w pierwszej połowie XX wieku sportowcy. A kolejny etap rozwoju tego typu ubrań to czas I i II wojny światowej, kiedy cywile - chcąc wesprzeć żołnierzy – dziergali ogromne ilości skarpet, rękawiczek, szalików i swetrów, ratując często walczących od odmrożeń i amputacji. W latach 40. Moda na ściśle przylegające do ciała swetry, które podkreślały talię i biust rozpowszechniły się wśród „sweater girl”. Pod koniec XX wieku czarne swetry i beret stały się symbolem świata artystycznego. Dziś, po długiej ewolucji, swetry są popularnym elementem mody damskiej i męskiej. Nadal pełnią funkcją wygodnej części garderoby sportowej, turystycznej, ale również biznesowej. Często zastępują marynarkę, zwłaszcza w spotkaniach mniej formalnych.
Zimą, jak i latem
Sweter pasuje na każdą okazję i sięgają po niego zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zimą spełniają rolę ocieplającego elementu garderoby, a latem – te wykonane z odpowiedniej wełny – pozwalają nam ubrać się wygodnie i elegancko. Włókna wełny merino czy z kaszmiru posiadają naturalne właściwości, które ułatwiają cyrkulację powietrza i pozwalają nasze skórze oddychać. Miękkość swetra sprawia ogromny komfort w jego użytkowaniu.
Swetry można nosić z jeansami, eleganckimi spodniami. Można włożyć pod nie t-shirt lub wizytową koszulę z krawatem. Wszystko zależy od okoliczności i zdarzenia, w którym chcemy wziąć udział. Do wyboru mamy też różne fasony swetrów: od rozpinanych kardiganów, przez zaokrąglone pod szyją lub wykończone w szpic. Nie można też zapomnieć o ponadczasowych golfach, które możemy założyć pod marynarkę lub zarzucić na nie bezpośrednio odpowiedni płaszcz lub kurtkę.
Sweter w serek czy kardigan
Każdy rodzaj swetra ma wiele zastosowań, ale niektóre bardziej pasują do określonej stylizacji czy specyficznej okazji. Swetry zakończone w szpic bardzo lubią koszule i stanowią bardzo dobre zastępstwo dla klasycznej marynarki. Ich widok na spotkaniach biznesowych czy na salonach nikogo nie zdziwi. Znaczenie ma oczywiście firmowy dress code, ale wielu mężczyzn lubi eksperymentować ze swetrami w wyraziste kolory: czerwony, zielony czy fioletowy. Uzupełnieniem może być koszula w kratę, której jedna z barw nawiązuje do koloru swetra.
Osoby, które wolą bardziej klasyczne rozwiązania, wybiorą natomiast sweter z zaokrąglonym wykończeniem pod szyją. Bardzo dobrze wygląda on z jeansami lub spodniami chino i sportowymi butami. W takiej garderobie możesz się wybrać na każde spotkanie towarzyskie, ale również do pracy, jeśli panują w niej mniej purystyczne zasady w zakresie ubierania się. Do wyboru w tym wypadku mamy swetry w jednolitym kolorze lub z ozdobnymi ściegami czy cieniowaniem. Te z poziomymi pasami optycznie powiększą klatkę piersiową, jeśli na tym oczywiście komuś zależy.
Wśród mężczyzn nie brakuje też fanów golfów. Pozwalają one na ogromną swobodę doboru pozostałych części odzieży. Wyglądają bardzo dobrze zarówno z kurtką jeansową albo skórzaną, jak i marynarką. Ciekawie wygląda także jednobarwny golf, na który narzucisz koszulę. Tak swobodna stylizacja pasuje do wieczornych spotkań w pubie i na każdą imprezę towarzyską, a jednocześnie pozwala stwierdzić, że nawet w takich okolicznościach dbasz o swój wygląd. Golfy ciekawie komponują się z marynarkami. Dobierając do czerwonego lub w odcieniu butelkowej zieleni golfa marynarkę w kolorze beżowym lub odcieniach szarości możesz z powodzeniem reprezentować swoją firmę na każdym spotkaniu zewnętrznym.
W wachlarzu możliwości różnego rodzaju swetrów nie może zabraknąć kardigana, swetra rozpinanego, który możesz zestawić z t-shirtem lub koszulą. Taki sweter z powodzeniem może zastąpić marynarkę lub nawet garnitur. Możesz je nosić rozpięte lub zapięte. W tym pierwszym wypadku zadbaj o dobranie do koszuli odpowiedniego krawata lub nawet muszki. Twój wygląd na pewno przyciągnie wtedy uwagę.
Swetry od chwili, gdy były ciepłym i wygodnym okryciem dla rybaków, do momentu, gdy stały się niezbędnym elementem w szafie każdego mężczyzny przeszły długą drogę. Są jednak powszechnie obecne w naszym modowym życiu, a dziewczyny kochają facetów zarówno w metrze, jak i w swetrze.